Варіант із Троянським конем в Україні не вдався. Поки що

Петро Синиця


Для тих, хто призабув, нагадаємо: «Троянський кінь – це мітична споруда у вигляді коня, за допомогою якої греки хитрощами здобули перемогу в Троянській війні. Десять років греки безуспішно намагалися взяти Трою, але це ніяк їм не вдавалося зробити. Одного разу Одіссей запропонував грекам військову хитрість — зробити величезну фігуру дерев’яного коня, сховати туди загін солдат, а самим відпливти від Трої, начебто назавжди. Так греки і зробили. Троянці, побачивши, що греки нарешті залишили берег, вийшли з фортеці і спокійно втягли фігуру коня у місто. Вночі грецькі солдати, що ховалися всередині, вийшли назовні і відкрили грецьким військам міські ворота».


Чи було щось подібне насправді, питання спірне. Але термін «Троянський кінь» нині в переносному значенні означає хитрі, обманні дії, підступні засоби боротьби.Не обійшлося без Троянського коня і в російсько-українській війні, яка триває вже вісім років. Готували його щонайменше з 2015 року. І не тільки російські спецслужби, а й український олігарх В. Коломойський, який перебував у бігах при президенті П. Порошенку.


Російські спецслужби і влада всіляко заохочувала діяльність майбутнього Троянського коня на території своєї країни, розкручувала через свої засоби інформації, які користувалися популярністю також в Україні, через сцену та кіно, допомагала своїми кадрами, грішми тощо. І. Коломойський щедро оплачував його артистичну діяльність, надавав широкий доступ до свого телеканалу.


Це був геніальний хід – українська влада, українські спецслужби навіть і думати не могли, що з якогось коміка хтось готує Україні Троянського коня. Не насторожили нікого ні його насмішки над Україною, ні приниження її, хоча, здавалося б, у час російської агресії подібне мало б рішуче присікатися. 


Ніхто також навіть не здогадувався, що Росія і Коломойський працюють у тандемі. Лише згодом, коли Троянський кінь став президентом, Коломойський видасть себе, заявивши в інтерв’ю газеті The New York Times (листопад 2019 р.) про їхні спільні наміри: «Взять 100 млрд долларов у россиян. Они хотели бы их дать… Вы (НАТО) все равно нас не возьмете. Бесполезно тратить время на пустые разговоры. А Россия хочет привести нас в новый Варшавский договор… Русские танки будут стоять под Краковым и Варшавой, а НАТО обмочит штаны и будет покупать памперсы». (Як це все збігається із сьогоднішніми заявами Зеленського про НАТО і його маніакальним бажанням зустрітися й про щось домовлятися з Путіним).


Проект цей для Росії і Коломойського виявився дуже вдалим. Коломойському Троянський кінь надає прихисток в Україні від переслідування судових органів США у справі незаконно виведених десятків мільярдів із ПриватБанку і можливість повернути втрачене при Порошенку (згадаймо суди по Приватбанку і Укрнафті на його користь). Росія натомість отримала союзника по ослабленню України і поверненню її під свій вплив.


Ось неповний перелік здачі інтересів України Троянським конем:


- одностороннє відведення від лінії фронту українського війська на Донбасі;


- заборона українським військовим відкривати вогонь у відповідь на обстріл російськими найманцями;


- відмова від виграшних судових позовів проти Московії;


- призначення некомпетентних осіб на посади Міністра оборони, Голови СБУ і командування ЗСУ та розвідки;


- скорочення кількісного складу ЗСУ;


- переслідування та арешт бойових генералів;


- відмова фінансування доозброєння ЗСУ новітніми зразками техніки та боєзапасом тощо;


- проігнорування саміту країн НАТО у 2019 року, де обговорювалось питання вступу України в НАТО;


- зрив операції із затримання найманців російського об'єднання "ПВК Вагнера", які в 2014 та 2015 роках воювали проти української армії на Донбасі;


- відновлення втрачених позицій московського патріархату і російської мови в Україні…


Все це робилося під керівництвом секретаря Ради Безпеки Російської Федерації Патрушева, з яким на початку 2020-го Зеленський таємно зустрічався в Омані.


Не можна обійти і факту відкриття кримінальних впроваджень проти кандидата в президенти США Д. Байдена з метою не допустити обрання його президентом і зруйнувати стратегічне партнерство між Україною та США.


Стосовно переслідувань владою Троянського коня особистого ворога Путіна і Коломойського, а також особистого друга Байдена п’ятого президента України, лідера опозиції П. Порошенка окрема мова.  Кілька десятків сфабрикованих кримінальних справ – тільки щоб вижити його з України, або щоб залякати. Але його адвокати відбивають усі атаки. Порошенко не лякається, не тікає, посадити за грати не вдається. Він гуртує навколо себе ту частину України, яка не прийняла Троянського коня з першого дня виборів, – а це щонайменше 25% виборців. Він витягує з тюрем бойових генералів, які під час війни зіграють головну роль у відбитті ворога. Разом із депутатами своєї фракції стає на перешкоді антиукраїнської діяльності у ВР «Слуг народу» і московських кротів, проводить активну міжнародну діяльність і продовжує гуртувати навколо України західний світ.


…Вже влітку 2021 р. пролунали перші перестороги про війну. Росія підтягувала війська до кордонів України. В грудні були конкретні попередження від розвідки США. Троянський кінь їх ігнорує. Порошенко зі своєю фракцією «Європейська солідарність» (ЄС) у ВР вимагає збільшити оборонний бюджет. Однак йому шиють кримінальну справу «зрада Батьківщині» і намагаються арештувати. Порошенко їде в світове турне і закликає Захід не допустити війни в Україні й надати їй всіляку допомогу.


Зеленський в цей час відпочиває в Буковелі. Понад те, він живе в одному готелі і на одному поверсі з бізнесменом І. Коломойським і, вочевидь, узгоджує з ним свої подальші дії…


25 січня фракції ЄС все ж вдається винести на засідання ВР питання виділення додаткових 50 млрд. грн. на зміцнення обороноздатності України, але фракція Троянського коня «Слуги народу» блокує його.


На цю пору, як вже тепер відомо, керівник розвідки США Вільям Бьорнс особисто надав президенту України В. Зеленському нові дані, отримані США, щодо планів Російської Федерації. 


Зокрема, американська розвідка вже на середину січня знала про наміри росіян наступати з території Білорусі через зону відчуження, найкоротшим шляхом, та захопити аеропорт у Гостомелі і використовувати його як ключовий плацдарм для атаки на Київ. 


Троянський кінь і це ігнорує. Не нагнітайте, каже він, наша розвідка не бачить жодних загроз з боку Росії…


Влада Троянського коня до війни не готується. Більше того, зважаючи на те, що вже на другий день російські БТРи були на околицях Києва і що російські війська за кілька днів захопили Мелітополь, Бердянськ, Херсон і дійшли аж до Запоріжжя, Кривого Рогу та Миколаєва, для багатьох стало очевидним, що ця влада сприяла окупантам. От тільки не розрахувала, що командування Збройних Сил України і українське військо ще здатні були дати відсіч ворогу, що західні союзники навіть після кримінальних впроваджень проти лідера США і наїздів на країни НАТО нададуть доволі потужну підтримку Україні і зокрема її армії.


Варіант з Троянським конем не пройшов. Не пройшов завдяки українським Збройним Силам, Порошенку, Байдену і Джонсону. Проте поки при владі Зеленський і за його спиною Коломойський та Єрмак, загрози для безпечного функціонування держави нікуди не діваються. І це видно по їх ініціативах про якісь перемовини з ворогом, проектах залишити Крим за Росією ще на 15 років тощо. І про це не можна мовчати, бо список наших втрат і трагедій на цьому не закінчиться.