Про мітологію, Геракла, Дажбога і Христа

Сергій Піддубний


Час від часу ті, хто цікавиться давньою історією України, надсилають запитання. Намагаюся відповісти через Фейсбук, через сайт «Ятрань» тощо. Цього разу цілу купу запитань надіслав С. Ф. із Київщини (повністю своє ім'я і прізвище не хоче оприлюднювати). Він супроводив їх такою передмовою: «Для кращого вивчення історії України та способу подання даних для їх вивчення я вже писав Вам побажання-ідеї у переписці – тут просто нагадую. Це буде чудово, якщо Ви донесете до людей інформацію в такий спосіб!!!» Отже, його запитання (С. Ф.) і мої відповіді (С. П.).С. Ф. Грецька мітологія народилася з українського буття? Чи на території України була така мітологія та її забрали собі греки?

С. П. Греція прибрала до своїх рук праукраїнську мітологію. Візьмемо для прикладу мітичну матір всього живого на землі Гаю (грец. Гея). Це космологічне божество, що називається давньогрецьким. Однак, зауважте, серед тих, кого народила Гая, перелічуються Понт (Чорне море), а не Егейське чи Середземне море, де знаходиться Греція, і “троє великих і могутніх синів”: Китта, Бриарей та Гієс. Також сином Гаї був найвродливіший і наймогутніший з-поміж гігантів Антей.

На моє переконання, Китта – це засновник роду киттів або скитів, адже не випадково Геродот називає його маму Гаю Богинею скитів. Бриарей – це Бог північного вітру Борей, котрий дав мітичне (або, як кажуть, грецьке) ім'я річці Дніпро Бористен. Його іменем також називалися країна Богів ГіперБОРЕЯ, придніпровські племена бори, у Велесовій Книзі – боруси.

Антей натомість дав ім'я країні Анія (а може й навпаки Анія дала Антея), а її мешканці називалися антами (ани то), якими були наші пращури.

В той же час ви ніде не знайдете згадки, що синами першоматері Гаї були грек чи еллін.

Ще один приклад. Найвидатнішого з давніх і знову нібито грецьких героїв Геракла Геродот називає Богом скитів (а не греків). Геракл також був батьком Скита, Агатирса та Гелона - володарів саме СКИТСЬКОЇ землі, а не грецької. Тобто очевидно, що Геракл (ГОРа КоЛо) – це Ора Кола, один із засновників орійського роду, якого ототожнювали з батьком Сонцем-Колом або воєводою тих, хто поклонявся Сонцю, а отже ніякого стосунку до греків він не міг мати.


С. Ф. Навіщо Гесіод та Гомер вигадували мітичних Богів і т. д. – коли були свої по Ведах? Чи вони не були у вірі, як усі? Чи ще Вед тоді не було? Чи то була собі проста творчість, яка не заперечувала Ведів? Чи, навпаки, опозиція до Ведів?

С. П. Якби ми мали оригінали творів Гесіода і Гомера, можна було б сказати щось певно. А оскільки оригінали втрачені, можемо робити лише припущення. Споконвіку людина шукає собі кращого життя, кращої долі. Шукають і кращого Бога. Досконалішого, зрозумілішого. Бачимо це на прикладі, хоча б того, скільки конфесій має нині християнство. І буде їх ще чимало, бо з’являються навчителі, які намагаються довести, що чиясь віра неправдива, а от їхня саме те, що вам потрібно. Так було здавна. Наприклад, Піфагор Богом називав Орфея, який не згадується ані Гесіодом, ані Гомером...

Підозрюю, що боги, описані в «Теогонії» Гесіодом, це його авторська, поетична версія божественного світу. Не виключаю навіть, що під іменем Гієс – одного з «трьох великих і могутніх синів” Богині Геї Гесіод приховав самого себе.


 С. Ф. Але погодьтеся, що вимальовується різка відмінність між мітологією Гесіода, Гомера та культурою українців, що проявляється у казках, піснях тощо. Поясніть, будь ласка, тут щось незрозуміло.

С. П. Не погоджуюся. Згадаймо, наприклад, такого українського казкового героя як КотиГОРошко. У нього, як і в Геракла, головною зброєю була булава, та і основа імені та сама – Гор. До речі, булава донині в Україні є символом влади, а Геракл жив приблизно в середині ІІ тис. до н. е. Тобто виходить, що нашій державницькій традиції вже понад 3,5 тис. років.


С. Ф. Тотеми сонцевірників – олень, овен, змія – це тотеми з Ведів чи Веди були пізніше, а тотемне вірування передувало їм?

С. П. На мою думку, тотеми були задовго до того, як появилося розуміння віри і Бога. На це вказують й археологічні дані та різноманітні древні зображення людини поруч зі звірами, наприклад, Богиня Деметра в оточені змій. Звірів було дуже багато, людині доводилося жити доволі близько з ними, вчитися у них, що їсти, як жити і т. п. В значній мірі за рахунок звірів, птиці та тварин людина і виживала. Неспроста ми їх називаємо і друзями, і братами нашими меншими. Я навіть вважаю, що слово «тотем» складається з українських основ: «ТО ТЕж Ми».


 С. Ф. У Велесовій Книзі згадується «Іру» – це Бог Ра? Бог один і множествен – Веди.

С. П. За Велесовою Книгою Ірій (Іру) – це світ Богів. «Бог один і множествен» не тільки у Ведах, а й у християнстві – Отець, Син і Святий Дух плюс ціла плеяда святих...


 С. Ф. Чому у Велесовій Книзі в Триглаві відсутній Бог РА? Предки ж були сонцепоклонниками. Дехто з філософів пише про головного Господа Ра в Пантеоні Богів/Кумирів?

С. П. Ра одна з найдавніших назв Бога Сонця. В українській традиції вона збереглася в імені засновника орійського роду Ора (Орія), в таких священних поняттях як Права, віра, Україна тощо. У давньоєгипетській мітології – в імені Бога неба і Сонця Гора...


 С. Ф. Один із філософів зазначає, що Бог – кожна людина, а Творця не існує і пращури не молилися. У Велесовій Книзі читаю про звернення до Творця, про молитви і т.д. Де правда?

С. П. А хто ж тоді нас створив, як не Творці? Чиїм розумом ми навчені, як не творцями? Творець – є Бог, а Богами, як зазначає та сама Книга, були наші Праотці. Велесова Книга засвідчує не тільки існування молитов, а й розуміння нашими предками сили свого Слова, що є основою молитви. Звернемо увагу на цей фрагмент із д. 1 і побачимо, що давала нашим предкам молитва:

 Отож, молячись Богам,

матимемо чисті душі і тіла наші,

та й життя з Праотцями нашими,

які в Богах злилися воєдино.

Правда така, що ми Дажбожі внуки –

тримай, русе, в умі це,

оскільки ум великий Божий є єдиний з нами.

А тому творімо та говорімо з Богами воєдино.

 Молитва виконує не тільки захисну функцію, як вважається. Вона стимулює, налаштовує, організовує і спонукає до дії. Наші пращури навіть казали таке: «Молитва підтримує небо і землю, а також має владу над Богами».


 С. Ф. Знову таки, в того ж українського філософа головним Господом є Ра, а чому ми – онуки Дажбожі?

С. П. Ми вже говорили, Ра – це Бог Сонця. Дажбог натомість – вища, досконаліша форма Вседателя. Як зазначає Велесова Книга, Він – Творець яйця-світу і Землі: “Дажбо створив нам яйце, що є Світ-зоря, яка нам сяє. У тій безодні повісив Дажбо Землю нашу”; Він – “це душі пращурів суть, які світять нам зорями од Ірію”; Він – дід і Отець русів. Звідси й висновується, що ми онуки Його…


 С. Ф. За Велесовою Книгою, новий рік починався навесні, а цей філософ пише – з 01.06.

С. П. Гадаю, Ілар Хоругин, який жив у ІХ ст. і написав Влескнигу у ті ж роки, краще знав, коли наші предки розпочинали новоліття.


 С. Ф. Ісус був походженням з України? Він був язичником? Що він проповідував – язичництво?

С. П. Вважаю, що так – він походив зі Скитії-України, з роду галілеян (галатів), серед яких, як писав апостол Павло, Христос був «переднакреслений» і розп’ятий. А Йосип Флавій зауважував, що нащадків Гомера греки називали галатами, але сам він називав їх гомарійцями (кіммерійцями). Папа Римський Іоан ХХІІ говорив, що Галатією раніше називалася Київська Русь.

Стосовно того, чи проповідував Христос язичництво, то такі речі, як невизнання ним церков, проповідування під відкритим небом – в гаях, на березі моря, на горі, свідчать про те, що він і справді був язичником. Той самий апостол Павло, між іншим, звинувачував, найближчого і найвірнішого учня Христа Петра в поганстві. А від кого він цього міг навчитися? Та і така заява Христа з Євангелії Матвія: „Не подумайте, ніби Я руйнувати Закон прийшов, – Я не руйнувати прийшов, а виконати”, засвідчує, що він прийшов виконати заповіти Праотців, відстояти прабатьківську віру, а не створював нову, як це стверджує Церква.


2016 р.


НА ЗНІМКУ: Фрагмент ікони, на якій Ісус Христос тримає книжку із зображенням Сонця