Купуй кіровоградських, а хто не продається – знищуй! (або як убивають наш театр)

Днями відбулися збори трудового колективу Обласного музично-драматичного театру ім. М.Л. Кропивницького, на якому голова обласної ради М. Ковальчук намагався представити театральній трупі їхнього нового директора І. Спинула. Дійство, що там розігралося приголомшило всіх присутніх (навіть, самих ініціаторів цього безпрецедентного вторгнення у діяльність творчого колективу).

М.Ковальчук почав здалеку, говорив усе про ліс та про дрова (він у минулому лісівник), філософствував на тему, що таке життя, зізнавався в дружньому ставленні до театру і його директора Михайла Ілляшенка, визнавав його заслуги перед культурою, пророчив йому видатне театральне майбутнє в столичних театрах тощо. А от справжніх причини непродовження контракту з успішним директором театру, який за 9 років зумів вивести колектив із творчої та фінансової кризи, і сформувати нове покоління молодих акторів (у театрі сьогодні працює 80% молоді), чиновник так і не пояснив. Єдина офіційна позиція, яка була оприлюднена – це та, що на сесії облради було вирішено розділити посади директора театру і художнього керівника.

Неофіційну ж причину голова облради пообіцяв сказати кожному охочому «на вушко» перед виходом із зали: «Я стану біля дверей, як це робить адміністратор театру, і кожному з вас особисто скажу про справжні причини звільнення, але на загал зробити цього не можу, бо тоді мені доведеться покинути свою посаду» — заінтригував він усіх присутніх. Звісно, ж своєї обіцянки він так і не виконав. Але ситуація зі зміною директора згодом таки трішки прояснилася, коли на запитання журналістки «Нової газети» Н.Кравченко: «Що Вас привело в театр на цю посаду?» новопризначений в.о. директора І.Спинул відповів: «Меня сюда привели не деньги…». «…а великі гроші!» — напрошується відоме продовження. «Логіка у «регіоналів» дуже проста, – пояснює у своїй репліці один з акторів В.Єрофеєв, – розпоряджатися фінансовими потоками, які підуть на реконструкцію театру, а згодом і оновленим приміщенням в центрі міста має «своя людина», що забезпечить їм зручне здійснення «відкатів» та інших махінацій». І з цим важко не погодитися, інакше як тоді пояснити, що керувати театром поставили людину, яка, за його ж власним зізнанням, лише збирається познайомитися з діяльністю театру (фактично людина з вулиці!), невже не знайшлося нікого більш обізнаного з театральним мистецтвом? Як то кажуть, де театр, а де він?! Але є у Ігоря Спинула й значна перевага перед попереднім директором – він член партії Регіонів, чим не може «похвалитися» Михайло Ілляшенко. І в цьому теж не остання причина його звільнення! Бо достатньо було б йому станцювати під дудку ПР — і його б теж включили в якесь чергове шоу «талановитих регіонів», розкрутили б на «оновленому» каналі, або зробили видатним кіровоградцем, чи ще б придумали якусь «креативну» популістську профанацію. Але оскільки він мав свою незалежну від влади позицію, то тепер доведеться піти з посади. Перефразовуючи відоме гасло можемо резюмувати, що влада діє за принципом: «Купуй кіровоградських, а хто не продається – знищуй!»

Голова ОО УНП,

голова обласної організації Всеукраїнського товариства Івана Огієнка Олександр Ратушняк