В Ірландії знайдені давньоукраїнські монети

Любитель виявив металошукачем унікальну знахідку на території Ірландії влітку 2020 року. Ці старовинні українські монети, виготовлені зі срібла та золота, були відлиті надзвичайно обмеженою кількістю для купців та найманців. Це було вперше, коли такі монети були знайдені в Ірландії (поблизу Корка).


Це скарб якогось давнього воїна? Монети були виявлені Робертом Карлі, який надіслав нам фотографії своєї знахідки та короткий опис. Ось текст листа:


«Ці монети були виявлені на краю яру, коли частина його зруйнувалася після сильного дощу. Оскільки я витрачаю багато часу на виявлення металів і живу недалеко від місця (Гланмір), я вирішив піти там на вихідні шукати скарби. Я знайшов монети в шкіряній сумочці, від якої в основному залишилися лише фрагменти. Інших знахідок, крім монет, не було. Спочатку я не міг визначити походження монет, але коли це зробив, то зрозумів, що знахідка була унікальною. Кожен любитель виявлення металів мріяв би знайти щось подібне. Я хотів би передати своє щастя іншим і показати, що Ірландія багата цінними знахідками. Все, що вам потрібно зробити, це шукати їх ».Звідки взялися монети?

Це дуже давні монети з Київської Русі, і вони датуються X століттям. Грошова система Київської Русі до кінця X століття була представлена переважно золотими чи срібними злитками та монетами зарубіжних країн, таких як Візантія або деякі західноєвропейські та арабські країни. Україна почала карбувати власні монети із золота та срібла лише за правління Володимира Великого. В обігу знаходились два типи монет: золота (звана золотником) та срібна (звана срібником). Використовували різний сплав, але зображення та літери, вибиті на монетах, були однаковими. Монети не мали значної ролі в економіці країни, оскільки в основному були символом влади нинішнього правителя. Також вони використовувались для оплати іноземних найманців та купців. Ймовірно, наймит привіз їх на територію Ірландії, і там їх сховав. Однак власник не зміг повернутися за ними, і вони провели в землі понад тисячу років.Золото та срібло для обранців

Існувала думка, що початок карбування монет у Стародавній Русі відповідало не стільки економічним цілям, скільки політичним проголошенням суверенітету та значення країни, оскільки грошовий обіг на Русі досягався за рахунок імпортних візантійських, арабських та західноєвропейських монет (країна не мала власних джерел карбування металів). За чистотою срібла існує кілька видів срібних монет - чистота 800 та 300. І що цікаво, зразки монет чистотою 800 срібла зустрічаються частіше! У наш час високоякісні монети часто знаходять за межами приблизної території Київської Русі, а низькоякісні – у межах країни. Схоже, хороші срібні монети (карбовані з арабського срібла) використовувались купцями для оплати своїх угод, тоді як срібні монети нижчої чистоти (300) використовували всередині країни. З невеликої кількості знайдених зразків монет випливає, що карбування золотих монет було досить обмеженим, і це тривало недовго (можливо, один-два роки), а кількість монет була обмежена. Тим не менше, всі відомі нам на сьогодні зразки монет ми знайшли в скарбницях разом з іншими монетами, характерними для того часу, і вони мають ознаки використання; отже, це не були якісь ритуали, нагороди чи інші види монет. Виходячи з того, що ці монети були знайдені в різних скарбницях за кордоном, схоже, золоті монети брали участь у міжнародному грошовому обігу в 11 столітті.Стародавній символ Тризуб

Ще одне, що робить ці монети унікальними, це те, що на них є символ, той, який ви тепер можете побачити на гербі європейської країни – України. Ним є «тризуб».

Цей символ – сімейний герб династії Рюриковичів. Такі символи археологи знаходили на монетах, марках, кільцях, зброї та настінних розписах часів Київської Русі. Найвідоміші символи – це родинний герб династії Рюриковичів, що являв собою тризуби різних стилів залежно від приналежності кожного члена династії. З часом символ, що представляє його власника, використовувався на марках, і вони почали використовувати його в дипломатичних та торгових процесах. Це було схоже на дипломатичні грамоти. Сучасний герб України з’явився після розпаду Радянського Союзу, і тризуб займає в ньому центральне місце.


Джерело:

https://undercoil.com/coins/?fbclid=IwAR1mImoJWbFMAWPk0szEmYDEsGVY1FpIJbEXjM7sJYMchN2y3BIiYAgbc9U