Вже більше року минуло як світ побачив „Збірник археологічних пам'яток Уманщини", але, на жаль, про цю досить цінну книгу для науковців і для тих, хто цікавиться історією рідного краю мало хто знає. Переважно через те, що вийшла вона мізерним тиражем – всього 400 екземплярів.
Вважаємо за свій обов'язок хоч коротко розповісти про цей унікальний плід багаторічної праці колишніх музейних працівників міста Умані Ольги Діденко, Василя Стефановича та кандидата історичних наук Богдана Чорномаза.
Йшов „Збірник археологічних пам 'яток Уманщини" до свого читача 38 років. За цей час Б. Чорномаз відбув покарання за звинувачення у виготовленні та розповсюдженні антирадянської літератури в 1972 році, а В. Стефанович відійшов у небуття. Та незважаючи на перепони, які виникали перед авторами та книгою, вона все ж побачила світ.
У монографії зібрано всю доступну інформацію про археологічні знахідки на території Уманщини від Ятрані до Гірського Тікича (а це нинішні Катеринопільський, Жашківський, Звенигородський, Лисянський, Маньківський, Монастирищенський, Тальнівський, Христинівський та Уманський райони Черкаської області, Голованівський і Новоархангельський Кіровоградської, Бершадський та Гайсинський Вінницької). Названо конкретні села, місця та обставини виявлення знахідок, а також те, де і в яких умовах вони зберігалися до 1968 року.
Із тексту монографії можна дістати багато знань про наших предків, які жили декілька тисячоліть тому на території Уманщини, дізнатися про особливості їхньої культури і побуту.
Унікальний Збірник побачив світ завдяки активній участі представника сучасної української еліти Миколи Васильовича Гордія.
Категорії