Археологи відкопали тризуб, якому 2700 років


Місцем унікальної знахідки стало урочище Шанків Яр поблизу села Хрінники Демидівського району. Там експедиція під керівництвом заступника директора Інституту археології НАН України Дениса Козака проводить розкопки уже п'ятнадцятий рік поспіль.

 

Загалом урочище видало чимало предметів, вік яких сягає від однієї до чотирьох тисяч років. Серед них - амфора із зображенням рала. Раніше вважалося, що лідерство тут утримує Італія, де знайдено наскальні малюнки сільгоспзнарядь, які залишила рука предка у середині третього тисячоліття до н. е. А образ рала на хрінницькій амфорі щонайменше на тисячу років старший. Древню посудину нині для своїх виставок намагаються отримати кілька провідних археологічних музеїв Європи та Канади. Інша сенсаційна знахідка - фігурка божка Сарапіса, придуманого греками з метою зближення з єгиптянами приблизно у 3-2 століттях до н. е.

 

- Третім унікальним предметом, знайденим в урочищі Шанків Яр, став тризуб, - розповідає керівник Волинської археологічної експедиції Денис Козак, - точніше, рибальський гарпун у формі тризуба, складений із трьох оброблених остів. Час виготовлення такого інструменту - приблизно сьоме століття до н. е. І цей тризубний елемент можна вважати чи не найдавнішим, який передував українському національному символові. Знахідка пролила чимало світла і на древній побут краю. З'ясовується, що рибальське знаряддя поряд з іншим - тризубим захватом із кабанячих іклів - використовували у племені неврів. І це знаряддя, по суті, стало черговим доказом існування неврів, які, за описами давньогрецького історика Геродота, були сучасниками скіфів.

 

"Голос України", Рівненщина

SHARE

  • mt-1592-project-page-img1.jpg
  • mt-1592-project-page-img2.jpg
  • mt-1592-project-page-img3.jpg
  • mt-1592-project-page-img4.jpg

Євген Цимбалюк, Олександра Юркова


04.08.2008 | 13:05


1292