Родова книга села

16.04.2009 | 09:18  
переглядів: 1154

Тримаю в руках унікальне за своєю структурою та змістовним насиченням видання з історії села Крутенького Голованівського району Воно привертає до себе увагу великим форматом, кольоровими форзацами та високим поліграфічним рівнем друку.

 Не знаю, чи може ще якесь село похвалитися книгою із картою-схемою, на якій помічено кожну хату та об’єкт, або виглядом села з висоти космічного корабля?
Книга називається „ Весь рід наш крутенський", хоча, зрозуміло, автори Ліна Кабацюра, Олександр Піддубний та Сергій Піддубний не могли написати про кожну родину. Це дуже важко зробити, бо в Крутенькому що не родина то ціла історія. Тим не менше у ній вміщено прізвища людей, які мешкали ще у 18 ст., списки померлих від голодомору 1932-33 р., репресованих та загиблих у війну, дуже багато фотографій, в т. ч. випускників місцевої школи всіх років. Отож не випадково книгу вже називають родовою книгою села.
Книга містить унікальні факти часів війни. Під час німецької окупації його називали партизанським селом і йому навіть була уготована доля білоруської Хатині. Місцеві поліцаї і староста відкупилися від спалювання села смертями кількох односельців та двома спаленими хатами...
Тут є що почерпнути дослідникам голодомору, репресій, націоналістичного руху. Дуже важливі матеріали і для народознавців: весільний обряд, місцеві пісні та говірка, словник на більше як 230 діалектизмів, що відсутні в українських словниках, тощо.
Вихід книги набуває особливого значення у цей кризовий момент для українського села. На численних фактах вона розповідає, як протягом своєї складної історії, попри злидні, голодовки та війни, опираючись на багатовікові традиції та звичаї, завдяки злагоді і підтримці один одного воно оживало і давало країні хліб, воїнів-захисників, трударів, митців, науковців, державних діячів.
Саме ось так гуртом у 1764 році селяни побудували церкву, а потім звели ще й школу. Саме так було і в останні роки, коли після багатьох атеїстичних десятиліть спільними зусиллями відбудовували зруйновану церкву. Це дає підстави сподіватися, що і нинішні негаразди село подолає.
Надія КОВАЛЕНКО, директор Голованівської районної бібліотеки для дорослих ім. С. В. Шеврякова

 

 

 

 

 

 

Минувшина

Вітаємо! ...

Місія

  Ми пропонуємо об’єднатися навколо, ...

Бачення

  До цих електронних сторінок ми ...