Родова книга села

16.04.2009 | 09:18  
переглядів: 1369

Тримаю в руках унікальне за своєю структурою та змістовним насиченням видання з історії села Крутенького Голованівського району Воно привертає до себе увагу великим форматом, кольоровими форзацами та високим поліграфічним рівнем друку.

 Не знаю, чи може ще якесь село похвалитися книгою із картою-схемою, на якій помічено кожну хату та об’єкт, або виглядом села з висоти космічного корабля?
Книга називається „ Весь рід наш крутенський", хоча, зрозуміло, автори Ліна Кабацюра, Олександр Піддубний та Сергій Піддубний не могли написати про кожну родину. Це дуже важко зробити, бо в Крутенькому що не родина то ціла історія. Тим не менше у ній вміщено прізвища людей, які мешкали ще у 18 ст., списки померлих від голодомору 1932-33 р., репресованих та загиблих у війну, дуже багато фотографій, в т. ч. випускників місцевої школи всіх років. Отож не випадково книгу вже називають родовою книгою села.
Книга містить унікальні факти часів війни. Під час німецької окупації його називали партизанським селом і йому навіть була уготована доля білоруської Хатині. Місцеві поліцаї і староста відкупилися від спалювання села смертями кількох односельців та двома спаленими хатами...
Тут є що почерпнути дослідникам голодомору, репресій, націоналістичного руху. Дуже важливі матеріали і для народознавців: весільний обряд, місцеві пісні та говірка, словник на більше як 230 діалектизмів, що відсутні в українських словниках, тощо.
Вихід книги набуває особливого значення у цей кризовий момент для українського села. На численних фактах вона розповідає, як протягом своєї складної історії, попри злидні, голодовки та війни, опираючись на багатовікові традиції та звичаї, завдяки злагоді і підтримці один одного воно оживало і давало країні хліб, воїнів-захисників, трударів, митців, науковців, державних діячів.
Саме ось так гуртом у 1764 році селяни побудували церкву, а потім звели ще й школу. Саме так було і в останні роки, коли після багатьох атеїстичних десятиліть спільними зусиллями відбудовували зруйновану церкву. Це дає підстави сподіватися, що і нинішні негаразди село подолає.
Надія КОВАЛЕНКО, директор Голованівської районної бібліотеки для дорослих ім. С. В. Шеврякова

 

 

 

 

 

 

banner2.gif

Минувшина

Вітаємо! ...

Місія

  Ми пропонуємо ...

Бачення

  До цих ...