Сергій Єсюнін

Провісники волі: до історії українського повстанського руху на Поділлі

Хмару засудили до розстрілу. Діяльність повстанців Василя Яблунівського та Пилипа Іванова було оцінено теж на смерть, бо вони, як і Хмара, були учителями, а отже, перевихованню не підлягали... Для інших повстанців, враховуючи їхній соціальний стан, замінили розстріл на п’ять років тюрми з суворою ізоляцією. Страту більшовики призначили до «свята Жовтневої революції» – 7 листопада 1924 року. Коли чекісти проти ночі 7 листопада прийшли виводити на розстріл Хмару, Іваніва та Яблунівського, ті, розібравши пічку і озброївшись цеглинами, вступили з ними в останній бій…

Олесь Обертас

УКРАЇНСЬКЕ ІНАКОДУМСТВО, НАЦІОНАЛ-ПАТРІОТИЗМ та ЛІБЕРАЛЬНЕ ДИСИДЕНТСТВО (Рух опору в Україні та його учасники: 1960-1990)

У статтях «Шістдесятники», «Самвидав», «Дисиденти» та «Перебудова» зроблено спробу розглянути Рух опору в Україні 1960-1990-х рр. крізь призму виникнення та розвитку ключових його явищ. Послідовність розміщення статей не є випадковою і дає загальне уявлення про причини виникнення спершу шістдесятництва, потім — самвидаву, ще далі — Дисидентського руху, що спричинило політику Перебудови. Загалом, можна констатувати, що саме така часова і причиново-наслідкова послідовність стала основою проголошення 24 серпня 1991 р. незалежності України та створення самостійної держави — України.

Світлана Орел

Розбрат-крук не десь, він – тут!

Я вже писала, що наші обласні премії у сфері гуманітаристики, як правило, визначаються і вручаються досить тихо, у тісному колі зацікавлених осіб. І лише обласна літературна премія імені Евгена Маланюка час від часу збурює і інформаційний простір, і серця причетних людей. Чи це у літераторів найбільші амбіції,, чи емоції у них найсильніші? Тут, здавалося б, безмежне поле для філософствування, літературних паралелей, а то й іронії. Але поема Володимира Яремчука «Розбрат-крук», яка цього року номінувалася на лауреатство і не одержала його, чітко показує причини спалахів цього протистояння.

ПЕРЕКЛАДАЧІ ТА ДОСЛІДНИКИ ВЕЛЕСОВОЇ КНИГИ

Велесова Книга – історична, літературна та духовна пам’ятка українського народу. “Скрижалі духу одвічної Русі-України” (Микола Скрипник), “філософська висота нашого Віщуна. Наймодерніша ідеалістична філософія. Платон і Аристотель залишаються позаду основної космічної концепції нашого Віщуна” (Володимир Шаян), “живе свідчення невмирущості, незнищенності українського народу” (Борис Яценко), “не лише путівник у наше минуле, а й навчитель, на яких засадах облаштовувати нам своє життя” (Сергій Піддубний).

Ігор Андруняк

Командир січової кавалерії — Франц Борис

Наприкінці осені минулого року у селі Волосів відбулась знаменна подія. Було відкрито меморіальну таблицю при вході до місцевого навчально-виховного комплексу у знак пам`яті односельчанина, славного командира кавалерійського дивізіону розвідки Січових стрільців Франца Бориса. Таблицю було встановлено за фінансового сприяння Надвірнянської районної влади, а задум втілив у мармурі скульптор, доцент Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника Богдан Гладкий. Меморіальна таблиця виготовлена у формі вістря меча, на фоні козацького хреста вилито образ сотника, а внизу висічені вершники на конях.

Плутарх

Чи здатні українські владоможці на такі подвиги заради своєї країни, як це робили древні керманичі?

Клеомен першим віддав своє майно в загальне користування, те саме за його прикладом зробили його вітчим Мегістоной, усі його друзі, а потім усі інші громадяни. Згодом уся земля країни була поділена. Клеомен відвів земельні наділи й кожному з тих, кого відправив на вигнання і обіцяв вернути всіх, як тільки в державі запанує спокій… Відтак багато уваги він присвятив вихованню молоді…

Сергій Піддубний

"Сказання Захарихи" - сенсаційні доповнення до історії

Вже більше десяти років любителям давньої історії відомі оповіді про стародавні минувшини руські, що називаються “Сказання Захарихи”. Відомі вони перш за все через російський переклад і коментарі. Проте це джерело має суто українське походження, і вимагає коментаря та тлумачень того, хто обізнаний з тонкощами української мови та історії. Це не міти і не легенди. Це короткі захоплюючі розповіді не про казковий, а про справжній, підкріплений конкретними історичними фактами богатирський, незламний і невмирущий руський дух, який сьогодні демонструють і сучасні українські воїни в боротьбі з московським агресором на Донбасі.

Цитати Болбочана і про Болбочана

"Факт розстрілу отамана Болбочана, котрий для мене став безпосередньо причиною моєї відставки — це тільки вище видніше полум'я того процесу самоспалення, в якому згорає наша хата. Розстріл отамана Болбочана — це не дрібний епізод, як доводиться від декого чути. Не дрібний тому, що, при нашім страшнім убожестві на людей, кожна свідома, чесна одиниця на вагу золота важиться в нашім національнім бюджеті".

Сергій Піддубний

“Коло, що творить Божу силу”

Вже понад 400 років світ числить свої дні і роки за григоріанським календарем. Перед цим був юліанський, який нібито заснував Юлій Цезар, а до того, вважається, людство й не відало, що таке календар. Ну хіба що крім єгиптян, які почали вести облік днів за одними даними в другому, за іншими – в четвертому тисячолітті до н. е. Але чи правда те, що більше нікому не було відомо про таку вельми потрібну в житті людини річ як календар?

banner2.gif

Минувшина

Вітаємо! ...

Місія

  Ми пропонуємо ...

Бачення

  До цих ...