Василь Бондар

ВІРИВ В ОБУДЖЕННЯ КРОВІ Євген Маланюк в роки Другої світової

І ще одна преамбула до основної розповіді: цитата з мемуарів Уласа Самчука «На білому коні»: «…ми відрізняємося від европейців…, які люблять біографії, які їх мають і з яких часто роблять добрий вжиток для свого інтелектуального розвитку. Ми ж не маємо біографій взагалі. Що ми знаємо про особисте життя Петлюри, Винниченка, Донцова, Маланюка? Нічого. Рішуче нічого». За майже півстоліття, що минули після написання цих рядків, дещо таки змінилось – у незалежній державі за чверть століття написані й видані життєписи згаданих вище провідників нації та багатьох інших. Але чи прочитане все те суспільством?

Роман Коваль

Каральна експедиція Петлюри

22 січня 1919 р., коли в Києві урочисто проголошували злуку західних українських земель з Українською Народною Республікою, а в Кременчуці було арештовано полковника Болбочана, з Києва, прямо із Софійської площі, на Трипілля вирушили січові стрільці. Замість виступити на Полтавщину на допомогу Запорозькому корпусу, який знемагав під натиском Красної армії, їм було наказано покарати Зеленого. Очолював каральний відділ підстаршина австро-угорської армії Осип Думін. Щоб виправдати свою місію в очах нащадків, Думін писав у споминах:

Сергій Піддубний

Греки та нібито їхнє мистецтво

На думку французького філософа-містика ХVІІІ ст. Фабра д’Оліве, всі семітські народи – євреї, араби, халдеї, фінікійці, єгиптяни – утворилися там, де білі колоністи підкорилися чорношкірим народам, і навпаки: іранська, індуська, грецька й етруська цивілізації виникли там, де білі підкорили собі чорних шляхом завоювань. До білих, орійських, народів Фабр д’Оліве, цей “дивний провидець доісторичного минулого”, як його називав Едуард Шуре, відносить скитів, готів, сарматів, кельтів і германців...

Сергій Єсюнін

Провісники волі: до історії українського повстанського руху на Поділлі

Хмару засудили до розстрілу. Діяльність повстанців Василя Яблунівського та Пилипа Іванова було оцінено теж на смерть, бо вони, як і Хмара, були учителями, а отже, перевихованню не підлягали... Для інших повстанців, враховуючи їхній соціальний стан, замінили розстріл на п’ять років тюрми з суворою ізоляцією. Страту більшовики призначили до «свята Жовтневої революції» – 7 листопада 1924 року. Коли чекісти проти ночі 7 листопада прийшли виводити на розстріл Хмару, Іваніва та Яблунівського, ті, розібравши пічку і озброївшись цеглинами, вступили з ними в останній бій…

Олесь Обертас

УКРАЇНСЬКЕ ІНАКОДУМСТВО, НАЦІОНАЛ-ПАТРІОТИЗМ та ЛІБЕРАЛЬНЕ ДИСИДЕНТСТВО (Рух опору в Україні та його учасники: 1960-1990)

У статтях «Шістдесятники», «Самвидав», «Дисиденти» та «Перебудова» зроблено спробу розглянути Рух опору в Україні 1960-1990-х рр. крізь призму виникнення та розвитку ключових його явищ. Послідовність розміщення статей не є випадковою і дає загальне уявлення про причини виникнення спершу шістдесятництва, потім — самвидаву, ще далі — Дисидентського руху, що спричинило політику Перебудови. Загалом, можна констатувати, що саме така часова і причиново-наслідкова послідовність стала основою проголошення 24 серпня 1991 р. незалежності України та створення самостійної держави — України.

Світлана Орел

Розбрат-крук не десь, він – тут!

Я вже писала, що наші обласні премії у сфері гуманітаристики, як правило, визначаються і вручаються досить тихо, у тісному колі зацікавлених осіб. І лише обласна літературна премія імені Евгена Маланюка час від часу збурює і інформаційний простір, і серця причетних людей. Чи це у літераторів найбільші амбіції,, чи емоції у них найсильніші? Тут, здавалося б, безмежне поле для філософствування, літературних паралелей, а то й іронії. Але поема Володимира Яремчука «Розбрат-крук», яка цього року номінувалася на лауреатство і не одержала його, чітко показує причини спалахів цього протистояння.

ПЕРЕКЛАДАЧІ ТА ДОСЛІДНИКИ ВЕЛЕСОВОЇ КНИГИ

Велесова Книга – історична, літературна та духовна пам’ятка українського народу. “Скрижалі духу одвічної Русі-України” (Микола Скрипник), “філософська висота нашого Віщуна. Наймодерніша ідеалістична філософія. Платон і Аристотель залишаються позаду основної космічної концепції нашого Віщуна” (Володимир Шаян), “живе свідчення невмирущості, незнищенності українського народу” (Борис Яценко), “не лише путівник у наше минуле, а й навчитель, на яких засадах облаштовувати нам своє життя” (Сергій Піддубний).

Ігор Андруняк

Командир січової кавалерії — Франц Борис

Наприкінці осені минулого року у селі Волосів відбулась знаменна подія. Було відкрито меморіальну таблицю при вході до місцевого навчально-виховного комплексу у знак пам`яті односельчанина, славного командира кавалерійського дивізіону розвідки Січових стрільців Франца Бориса. Таблицю було встановлено за фінансового сприяння Надвірнянської районної влади, а задум втілив у мармурі скульптор, доцент Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника Богдан Гладкий. Меморіальна таблиця виготовлена у формі вістря меча, на фоні козацького хреста вилито образ сотника, а внизу висічені вершники на конях.

Плутарх

Чи здатні українські владоможці на такі подвиги заради своєї країни, як це робили древні керманичі?

Клеомен першим віддав своє майно в загальне користування, те саме за його прикладом зробили його вітчим Мегістоной, усі його друзі, а потім усі інші громадяни. Згодом уся земля країни була поділена. Клеомен відвів земельні наділи й кожному з тих, кого відправив на вигнання і обіцяв вернути всіх, як тільки в державі запанує спокій… Відтак багато уваги він присвятив вихованню молоді…

banner2.gif

Минувшина

Вітаємо! ...

Місія

  Ми пропонуємо ...

Бачення

  До цих ...