Віктор Радіонов

Уточнювати чи поточнювати? Хай не зраджує здоровий глузд

Отже, висновок простий: потрібно любити рідну мову в усій її красі й багатоманітності. Не слід вишукувати, що звучить більш, а що менш (не зовсім) по-українськи та творити покручі. Така робота приречена на провал і висміювання. Якщо якесь українське слово нагадує вам російське, звучить із ним суголосно, то часто-густо в цьому немає нічого дивного, позаяк москвини — це ослов’янені угро-фіни. Хто їх ослов’янив, зумовив зміни? Люди з Русі-України...

Сергій Піддубний

Мавринський Майдан

На першому знімку сучасне святилище язичників в одній із південних країн. Воно збудоване за принципом древнього Мавринського Майдану, що розташовується біля села Межиріч Павлоградського району Дніпропетровської області (другий знімок). Щоправда, входи-виходи до нього орієнтувалися в інші сторони світу. Пропоную вашій увазі розповідь про цей Майдан із книги «Кому Боги відкрили свої таємниці».

Українська ікона. Олександр Охапкін
Світлана Орел

Якою має бути українська церква

Чим далі ми живемо, чим більше подій відбувається у нашому житті, тим очевиднішим стає роль і важливість духовного чинника у житті людини і нації. З кривавого тоталітарного ХХ століття Україна вийшла з найстрашнішими духовними втратами: покалічена русифікацією і двомовністю, з глибокими виразками безвір’я, релігійного роз’єднання, патологічним перекосом у матеріалізм. Чи не про наш час пророкував Шевченко: «…і в огні її, окраденую, збудять»?

Матвій Стахів

ОБ'ЄДНАННЯ УНРЕСПУБЛІКИ Й ЗУНРЕСПУБЛІКИ В СОБОРНЕ ТІЛО

Першим і основним актом соборности є договір, укладений і підписаний у Хвастові дня 1 грудня 1918 року. Текст цього договору такий: «В імені Української Народної Республіки Директорія — Володимир Винниченко, Симон Петлюра, Федір Швець і Панас Андрієвський і іменем Західньо-Української Народної Республіки д-р Льонґин Цегельський і д-р Дмитро Левицький, як повновласники Української Національної Ради і Державного Секрєтаріяту, заявляють:

Валерій Куфльовський

ПРО ГЕРОЇВ ТА ЛЕГІОНЕРІВ У МІСТІ ХМЕЛЬНИЦЬКОМУ

В історико-довідковому виданні «Вулиці Хмельницького» іменитий історик із міста Богдана Хмельницького Сергій Єсюнін робить наступний, другий крок у своїх дослідженнях міської забудови, забудови та ідеології вулиць, провулків, площ, скверів, закладів, підприємств та організацій. Демонструє поступовий ріст міста в топографії та у свідомості його мешканців, й розбудовує біографічну міську хронологію. Окрема вступна біографічна стаття «Історія розбудови міста» вводить читача до історичного минулого, яке фігурує поряд із сучасним дійством.

Анатолій Паньков, Василь Берладяну-Бирладник

Христос

Аватаром Сварога є Христос, який зійшов на землю. Перське horsed — hrs перекладається як Сонце [229], тобто Христос є Самим Хорсом. За чотири роки до розвалу СРСР відома радянська дослідниця раннього християнства Іри¬на Свєнцицька, спираючись на багатий історичний матеріал, не лише визнала історичність Христа, але й заперечила Його єврейське походження, а також етнічну приналежність галілеян до євреїв і вказа¬ла на те, що галілеяни зазнавали політичних і релігійних утисків не тільки з боку римлян, але й і з боку євреїв [230]. Значно раніше, у 1903 році, австрійський психолог Отто Вейнінгер заперечив зв’язок християнства з юдаїзмом: християнство — релігія не семітів, а індоєвропейців [231].

Сергій Піддубний

ВІН ВРЯТУВАВ СЕЛО ВІД ГОЛОДОМОРУ

В 1932 році 7 серпня сталінський уряд прийняв сумнозвісну постанову про охорону майна державних підприємств, колгоспів і кооперацій та зміцнення суспільної (соціалістичної) власності, за якою крадіжка державного колгоспного майна каралась розстрілом, а при наявності пом'якшувальних обставин – тюремним ув'язненям строком не менше 10 років. У народі ця постанова отримала назву “закон про п’ять колосків”, бо за п’ять колосків підібраних на полі, людина вважалася злочинцем і могла отримати щонайменше 5 років тюрми.

Віктор Брехуненко

ТОЛЕРАНТНІСТЬ ЧИ ЯЛОВІСТЬ УКРАЇНСЬКИМ КОШТОМ

Поспішно написаний підручник має кричущі концептуальні та методичні вади, а ще гірше прямі ознаки використання маніпулятивних технологій. Усе це зводить нанівець позитивні знахідки авторів, бо сформує в учнів як спотворені уявлення про ходу і дух української історії 1914-1945 рр., так і хибні ціннісні орієнтири. Учень після цього підручника вийде зі школи, на жаль, без осьових переконань, зате з почуттям ущербності українського світу, зі зневагою до борців за незалежність, без відповідей на гострі питання та звинувачення, які він чує від наших сусідів.

Дмитро Донцов

Мати Лесі Українки (Олена Пчілка)

І всюди в ті проблеми вносила письменниця свою питому ноту. Ось іде мова про душі, вихолоджені порожнечею зросійщеної офіційної Церкви... І Пчілка не стільки переймається тривогою і сумнівами тих душ, як малює протест фанатиків духа, шукачів нової правди. Ось виступає проти чужої культури! Але не за те, що вона «панська», а за те, що чужа і замало панська! Культурі російській, культурі Пушкіна поклонялися, як Ідолу, її земляки. Для неї се була «отруя» («За правдою»). У передових представниках тої літератури бачила вона не наших духових провідників, а тільки «російську розволокість і млявість думки».

banner2.gif

Минувшина

Вітаємо! ...

Місія

  Ми пропонуємо ...

Бачення

  До цих ...