Віктор Радіонов

Уряд, філологи і правопис як справа свідомих громадян

Якщо нововведення таки дістануть право на життя, то як непридатні доведеться викинути на смітник теперішні словники, довідники, підручники й посібники з мови. З ними вже не можна буде звірятися. Те саме стосується й різноманітних комп’ютерних програм перевірки на правильність. Усі враз стануть «недописьменними». Чи підраховував хтось, скільки потрібно виділити коштів на нові книжки, на перенавчання? Хто платитиме за пусте честолюбство й непогамовну затятість далеких від життя осіб?

Сергій Піддубний

Гано і Бус (Уривок з книги "Славетні предки українців")

у ХVІІІ ст. на Північному Кавказі було знайдено пам’ятник Бусові з рогом у руці, в панцирі, з луком при поясі, зображеннями сонячних символів, тотемів та написом, в якому він називається Умом (Ом), Будителем (Побуд), Орієм (Яром) і Царем (Сар)... Цікавий факт: пам’ятник нібито стояв на невеликому кургані неподалік м. П’ятигорськ. Однак чомусь до його виявлення причетні люди з України. Зокрема, у 1849 р. за наказом головнокомандуючого військ на Кавказі і намісника Кавказу М. С. Воронцова (він же був губернатором Новоросії – південь України) член Одеського товариства історії А. Фіркович перевіз пам’ятник до П’ятигорська...

В. С. Мороз

Повернення Ісаака Мазепи

Сучасному читачеві мало що говорить ім'я Ісаака Прохоровича Мазепи. І не дивно. Даремно його шукати на сто¬рінках українських та російських радянських енциклопедій та довідників. Більше 80 років це прізвище всіляко замовчу¬валось, а якщо і згадувалось, то обов'язково із ярликом "український націоналіст", "український буржуазний націо¬наліст", "лютий ворог українського народу" і т. п. Його праці не допускались на територію України і СРСР. Деякі із них зберігались в спецхранах найбільших книгосховищ і прак-тично не були відомі не тільки широкій читацькій аудиторії, але і вузькому колу спеціалістів-істориків.

Віктор Радіонов

Новий правопис і буква закону: чи все гаразд?

22 травня 2019 р., готуючись піти в небуття, Уряд Володимира Гройсмана гамузом і без обговорення прийняв кілька десятків постанов і розпоряджень, назви яких зачитав Прем’єр-міністр. Зокрема, громадян «ощасливили» й свіженьким зводом мовних законів (постанова «Питання українського правопису» № 437). Наголошено на меті — «забезпеченні конституційних положень про державний статус української мови та уніфікації вживання правописних норм». Однак це щонайменше видається дивним, оскільки державний статус мови від правопису не залежить, а вираз «уніфікація вживання правописних норм» викликає сміх, адже норм не вживають, а дотримуються. Крім того, сам спосіб ухвалення рішень свідчив: щось там нечисто.

Сергій Піддубний

Чи був у VІІ столітті до нашої ери Ізраїль

У видавництві ФОП Стебеляк побачила світ книга С. Піддубного «Славетні предки українців». Це своєрідний відгук на заклик Юрія Липи, який писав: “Даймо нашої теплої крові, нашої радості і прихильності позичмо минулому, а вони всі оживуть і прийдуть нам на поміч, нашій волі до висловлення себе. Прийдуть як висловники найглибшого інстинкту нації”. Попри те, що в історичних джерелах багато подій і походів, назви місцевостей, імена дійових осіб перекручені та переінакшені, автор знаходить чимало фактів, які підтверджують правдиве походження достойників, місця їх діяльності та подвигів. З книжки постають особистості, що творили історію, постає могутній народ – народ-творець, народ-переможець і народ-сіяч із щонайменше тритисячолітньою історією.

Віктор Радіонов

Зробити Президентом, зробити Президента

Ну, так тоді це саме той, хто потрібен Україні. Адже ненависть до П. Порошенка дійшла найвищої межі, а тут названо ім’я визволителя з 5-літнього рабства. Він підніме з колін, переможе обридлого й осоружного, котрий ніяк не нажереться, тому чіпляється за владу та збирається вдаватися до підкупу й підтасовування. Отже, за Зе — це проти По. Шикуймося в один ряд! Удалі, умілі помахи язика в наш час — як помахи чарівної палички. Увесь потік невдоволення одних спрямовано в русло надій на іншого. А те, що сподівання в сонмища тих, хто дружно побіг віддати свій голос за «рятівника», часто-густо прямо протилежні, — сущі дрібниці. Сам він нічого такого не обіцяв. Не так зрозуміли? Зачарувалися? То хто ж вам винен?

Сергій Піддубний

Єзекіїль і Єгова (уривок)

"...якщо Ґоґа був наділений ізраїльтянами такими посмертними почестями і “стане для них за пам’ятку”, то, очевидно, цей чоловік був вартий того. Найімовірніше, навіть став прототипом Єгови – “Господа – мужа війни”, як називається він у Другій книзі Мойсея, розд. 15:3 (хіба важко було додати спереду якусь літеру і змінити третю?). Виходячи з цього, можемо також сміливо говорити і про те, що молитовний будинок юдеїв називається його іменем – сінагога, Сіни Гога... Чи є можливість встановити, а хто ж був Ґоґою? Гадаю, що так..."

Віктор Приходько

ПОВСТАННЯ ПРОТИ ГЕТЬМАНА СКОРОПАДСЬКОГО

Пам'ять не донесла до нинішніх днів - що ж робилося у Кам'янці після протигетьманського перевороту. Оповідали лише, що губерніяльний староста Кисільов, без будь-яких затримок, - передав владу - папери та документи, - а на ранок, зібравши на автомобіль свої речі, разом з полковником - великоросом Потатуєвим, виїхав на Проскурів, до свого маєтку. Згідно з умовою, ніхто їм перешкод не робив.

Анатолій Бойко

ЗАПОРОЗЬКИЙ ЗИМІВНИК ОСТАННЬОЇ ЧВЕРТІ XVIII СТОЛІТТЯ

Проблема історії запорозького козацтва знайшла широке відображення на сторінках наукових праць істориків як минулого, так і сьогодення. Але був час, коли крім книг В. Голобуцького, де викладалась офіційно дозволена версія давніх подій, нічого не можна було прочитати. Твори М. Грушевського, Д. Яворницького, М. Слабченка та інших видатних істориків, як і більшість документів, знаходилися в спецхранах за сімома замками.

banner2.gif

Минувшина

Вітаємо! ...

Місія

  Ми пропонуємо ...

Бачення

  До цих ...