Роман Коваль

Тобі, мій краю дорогий, складаю я свою присягу

На початку 1917 року широкого розмаху набула українізація частин російської армії. Активну участь у ній взяв і Петро Болбочан. Він сформував 1-й Укра¬їнський республіканський піший полку складі 5000 вояків. Болбочан планував українізувати весь 5-й армійський корпус, але ця ідея луснула. Більше того, москалі спробували знищити 1-й Український полк. Болбочан відповів рішуче — арештував Солдатський комітет 5-го корпусу, обеззброїв частину вороже налаштованих солдатів і старшин.

На знімку. Михайло Середа, автор споминів про Семесенка
Роман Коваль

Війна на сльози не вдаряє

"Війна на сльози не вдаряє, методи її назавше виключають і серце, і жалі, і сльози. Большевики стали на правдивий шлях, коли оголосили свій терор, якого ще не зазнавали люди на білому світі. Або, або... Большевицькі методи у нашій боротьбі єдині і для нас, для нашої перемоги. Просякнутий такою вірою, я, признаюсь, наказав вирізати місцевих Жидів дощенту. Я мав цим терором попередити все жидівське населення України, що їх теж чекає ця недоля, наколи вони не кинуть своєї праці в рядах наших ворогів. Цим актом я мав вплинути і на Петлюру, який намагався і ворога подолати, і не пошкодити його здоров'ю".

Віктор Радіонов

Уряд, філологи і правопис як справа свідомих громадян

Якщо нововведення таки дістануть право на життя, то як непридатні доведеться викинути на смітник теперішні словники, довідники, підручники й посібники з мови. З ними вже не можна буде звірятися. Те саме стосується й різноманітних комп’ютерних програм перевірки на правильність. Усі враз стануть «недописьменними». Чи підраховував хтось, скільки потрібно виділити коштів на нові книжки, на перенавчання? Хто платитиме за пусте честолюбство й непогамовну затятість далеких від життя осіб?

Сергій Піддубний

Гано і Бус (Уривок з книги "Славетні предки українців")

у ХVІІІ ст. на Північному Кавказі було знайдено пам’ятник Бусові з рогом у руці, в панцирі, з луком при поясі, зображеннями сонячних символів, тотемів та написом, в якому він називається Умом (Ом), Будителем (Побуд), Орієм (Яром) і Царем (Сар)... Цікавий факт: пам’ятник нібито стояв на невеликому кургані неподалік м. П’ятигорськ. Однак чомусь до його виявлення причетні люди з України. Зокрема, у 1849 р. за наказом головнокомандуючого військ на Кавказі і намісника Кавказу М. С. Воронцова (він же був губернатором Новоросії – південь України) член Одеського товариства історії А. Фіркович перевіз пам’ятник до П’ятигорська...

В. С. Мороз

Повернення Ісаака Мазепи

Сучасному читачеві мало що говорить ім'я Ісаака Прохоровича Мазепи. І не дивно. Даремно його шукати на сто¬рінках українських та російських радянських енциклопедій та довідників. Більше 80 років це прізвище всіляко замовчу¬валось, а якщо і згадувалось, то обов'язково із ярликом "український націоналіст", "український буржуазний націо¬наліст", "лютий ворог українського народу" і т. п. Його праці не допускались на територію України і СРСР. Деякі із них зберігались в спецхранах найбільших книгосховищ і прак-тично не були відомі не тільки широкій читацькій аудиторії, але і вузькому колу спеціалістів-істориків.

Віктор Радіонов

Новий правопис і буква закону: чи все гаразд?

22 травня 2019 р., готуючись піти в небуття, Уряд Володимира Гройсмана гамузом і без обговорення прийняв кілька десятків постанов і розпоряджень, назви яких зачитав Прем’єр-міністр. Зокрема, громадян «ощасливили» й свіженьким зводом мовних законів (постанова «Питання українського правопису» № 437). Наголошено на меті — «забезпеченні конституційних положень про державний статус української мови та уніфікації вживання правописних норм». Однак це щонайменше видається дивним, оскільки державний статус мови від правопису не залежить, а вираз «уніфікація вживання правописних норм» викликає сміх, адже норм не вживають, а дотримуються. Крім того, сам спосіб ухвалення рішень свідчив: щось там нечисто.

Сергій Піддубний

Чи був у VІІ столітті до нашої ери Ізраїль

У видавництві ФОП Стебеляк побачила світ книга С. Піддубного «Славетні предки українців». Це своєрідний відгук на заклик Юрія Липи, який писав: “Даймо нашої теплої крові, нашої радості і прихильності позичмо минулому, а вони всі оживуть і прийдуть нам на поміч, нашій волі до висловлення себе. Прийдуть як висловники найглибшого інстинкту нації”. Попри те, що в історичних джерелах багато подій і походів, назви місцевостей, імена дійових осіб перекручені та переінакшені, автор знаходить чимало фактів, які підтверджують правдиве походження достойників, місця їх діяльності та подвигів. З книжки постають особистості, що творили історію, постає могутній народ – народ-творець, народ-переможець і народ-сіяч із щонайменше тритисячолітньою історією.

Віктор Радіонов

Зробити Президентом, зробити Президента

Ну, так тоді це саме той, хто потрібен Україні. Адже ненависть до П. Порошенка дійшла найвищої межі, а тут названо ім’я визволителя з 5-літнього рабства. Він підніме з колін, переможе обридлого й осоружного, котрий ніяк не нажереться, тому чіпляється за владу та збирається вдаватися до підкупу й підтасовування. Отже, за Зе — це проти По. Шикуймося в один ряд! Удалі, умілі помахи язика в наш час — як помахи чарівної палички. Увесь потік невдоволення одних спрямовано в русло надій на іншого. А те, що сподівання в сонмища тих, хто дружно побіг віддати свій голос за «рятівника», часто-густо прямо протилежні, — сущі дрібниці. Сам він нічого такого не обіцяв. Не так зрозуміли? Зачарувалися? То хто ж вам винен?

Сергій Піддубний

Єзекіїль і Єгова (уривок)

"...якщо Ґоґа був наділений ізраїльтянами такими посмертними почестями і “стане для них за пам’ятку”, то, очевидно, цей чоловік був вартий того. Найімовірніше, навіть став прототипом Єгови – “Господа – мужа війни”, як називається він у Другій книзі Мойсея, розд. 15:3 (хіба важко було додати спереду якусь літеру і змінити третю?). Виходячи з цього, можемо також сміливо говорити і про те, що молитовний будинок юдеїв називається його іменем – сінагога, Сіни Гога... Чи є можливість встановити, а хто ж був Ґоґою? Гадаю, що так..."

banner2.gif

Минувшина

Вітаємо! ...

Місія

  Ми пропонуємо ...

Бачення

  До цих ...