Дмитро Донцов

ДО МІСТ!

Паралітиком назвав наш нарід Франко, а є в тих словах не лиш поетичний висказ, але й ствердження величезної ваги факту нашої суспільної будови: ми паралітики, бо спаралізовані є деякі члени нашого тіла; бо нема в нас органу, що виконує одну з найважливіших функцій національного життя – нема в нас свого міста. Страшно пімстився той дефект на нас під час останніх наших визвольних змагань, коли зайшла потреба наглої мобілізації національної стихії, а коли осередки сеї стихії – міста – були в руках чужинців.

Сергій Піддубний

Нам хочуть нав'язати думку, що серед українців немає умів, здатних творити значущі речі. Запитання і мої відповіді (через Фейсбук) 2010-2013 рр.

Цілком зрозумілі релігійні уподобання, наприклад Партії Регіонів. Вони дотримуються інтернаціональної християнської віри і відповідно них будують свою програму, де інтересам корінному населенню немає місця, але коли і націоналісти обирають цей шлях, то очевидно, що насправді вони лише на словах націоналісти. Націоналісти, чи народники, мають опиратися на народну, на корінну віру…

Дмитро Донцов

СИМОН ПЕТЛЮРА

Один із добрих знавців наших відносин писав колись про сю справу: «Червоне російське правительство використало для своїх національних цілей жидів у повній мірі. Ні одно правительство не взяло до себе на службу стільки жидів, як то зробив московський Совнарком. Можна було завчасу передбачити, коли росіяни, мов Пилати, умиють руки і скажуть пригнобленим націям: «В усьому винен жид...». Сей прогноз дивно покривається з прогнозом проф. Саролеа, майже ідентичний з ним. Але ми не маємо забувати про суть справи.

Віктор Андрієвський

МИКОЛА МІХНОВСЬКИЙ – ОРГАНІЗАТОР УКРАЇНСЬКОГО ВІЙСЬКА

Український військовий рух входив у нову фазу. Розпочавшись з ініціативи кількох націоналістів-самостійників з М. Міхновським на чолі, він деякий час розвивався під чисто національними гаслами. Творення власної національної армії як головної основи української державності, - ось що було провідною ідеєю керівників руху. Але українська т. зв. «революційна демократія», або, ліпше сказати – українські соціалісти, швидко спотворила первісну ідею М. Міхновського. Речником соціалістичної «демократії» виступав В. Винниченко.

Дмитро Донцов

ДРІБНІ ЗАМІТКИ ПРО ВАЖЛИВУ СПРАВУ

Такі речі, як «формування чинника волі», здатність «не дати зіпхнути себе з раз обраної дороги», вміння «реагувати нехибно і моментально» на подразнення ззовні, плекання активної любові до свого, яка б була не «лише сльозою», коротко – виховання характеру – вважалося в нашій системі виховання за річ у найліпшому разі другорядну в порівнянню з системою навчання або статутом просвітнього товариства.

Микола Міхновський

ЕТНОГРАФІЧНА ЄДНІСТЬ - ДУХОВНА СИЛА УКРАЇНЦІВ (ПЕРЕДОВИЦЯ) СНІП, Харків, 25 березня 1912 р.

Ми, українці, фактично, може, найбільш демократична з усіх націй! На цілому просторі землі, що посідає український нарід, панство й буржуазія, що живуть на Вкраїні, належаться до інших націй або, принаймні, не почувають своєї єдності з народом українським. Усякому відомо, які злиденні, темні та неосвічені селяни в Росії. Отже, коли згадати, що ціла нація українська складається тільки з селян та бідноти, то зрозуміло, що ся нація перебуває в нечувано поганому становищі.

Наталія ВАСЮНЕЦЬ

Ейнштейн чи Айнштайн (реформа правопису)

Не треба боятися тих змін. До речі, у деяких країнах вирішували і значно складніші проблеми. Наприклад, коли Ататюрк європеїзував Туреччину, то змінив арабське письмо на латиницю (що значно складніше) і домігся масового повернення в мову тих тюркських слів, які давно були витіснені арабськими. Він сказав мовознавцям, які просили кілька років на впровадження змін: “Ні, ви зробите це за кілька місяців, інакше ми не розпочинатимемо цієї реформи взагалі”.

О. М. Завальнюк

СИМОН ПЕТЛЮРА І КАМ'ЯНЕЦЬ-ПОДІЛЬСЬКИЙ

Волею історичних обставин С.В. Петлюра (1879-1926), як Голова Директорії і Головний отаман війська УНР, неодноразово бував в адміністративному центрі Подільського краю, працював тут, проводив важливі і корисні з погляду державотворення і захисту республіки заходи. Вперше до Кам'янця він прибув 10 червня 1919 р. по дорозі з Галичини, після того як місто, в результаті впертих І кровопролитних боїв, знову повернулось до УНР. Кількома днями раніше сюди дісталися міністри.

Олекса РІЗНИКІВ

ТАЄМНИЦІ МОВИ І МОВНІ ПАРАДОКСИ. ЗАЛІЗО ЧИ ЗОЛОТО?

Цього року в Одесі вийшла унікальна книга відомого українського поета і мовознавця, колишнього політв’язня Олекси Різниківа. Вона називається «Словогрона духу» (новий кореневий словник української мови). Автор поставив за мету зібрати навколо кожного кореня усі однокореневі чи спільнокореневі слова. І не просто зібрати, як це роблять автори дотеперішніх кореневих словників, а виставити споріднені слова за спеціальною схемою, схожою на таблицю, щоб вона була наочною, легко доступною огляду читачами. Пропонуємо читачам «Ятрані» уривок із книги.

Минувшина

Вітаємо! ...

Місія

  Ми пропонуємо об’єднатися навколо, ...

Бачення

  До цих електронних сторінок ми ...